V petek, 22. 3. 2024, smo se šestošolci odpravili na Naravoslovni dan v Botanični vrt v Ljubljani.

Botanični vrt Univerze v Ljubljani, je lociran ob Gruberjevem prekopu na jugovzhodni strani Grajskega griča. Vrt je eno najstarejših kulturnih, znanstvenih in izobraževalnih ustanov z neprekinjenim delovanjem pri nas, ustanovljen leta 1810. Na začetku se je zdajšnji Botanični vrt imenoval Vrt domovinske flore. Deloval je v okviru visoke šole École Centrale, kjer so ga uporabljali za potrebe medicinskega študija. Ustanovljen je bil na pobudo Franca Hladnika, ki je bil prvi vodja vrta in prvi botanik. Velik je približno 2 ha. Zbirka rastlin obsega več kot 5000 različnih vrst iz Slovenije in tujine. Predstavlja pomembno semensko banko domačih rastlin.

Z vodnico smo se sprehodili med različnimi cvetlicami, grmi, drevjem in spoznali različne ekosisteme ter posebnosti in značilnosti rastlinskih vrst. V sklopu botaničnega vrta je Tropska hiša, kjer so bile še posebej zanimive vrste, ki jih sicer bolj redko vidimo. Zelo poučno je bilo delo v učilnici, kjer smo s pomočjo povečevalnih lup videli dele rastlin, ki jih s prostim očesom ne moremo. Dan nam je, poleg lepot rastlinskega sveta, postregel tudi s soncem in kar prehitro je bilo dopoldne mimo. Pred odhodom na avtobus smo v prodajalni nakupili nekaj rastlin in semen za domov. Kar nekaj tega, kar smo si ogledali, lahko vidite v galeriji spodaj…